بيت کيدذ مرجع موسيقي بي کلام و تيتراژ

موسیقی بی‌ کلام ارژن اثر حامد صقیرى

موسیقی بی‌ کلام ارژن اثر حامد صقیری منتشر شد.این قطعه از آلبوم زنان سرزمین من انتخاب شده است. گروه موسیقی سازهای ایرانی «شاهو»...

موسیقی بی‌ کلام ارژن اثر حامد صقیری منتشر شد.این قطعه از آلبوم زنان سرزمین من انتخاب شده است.

گروه موسیقی سازهای ایرانی «شاهو» با اهدافی متفاوت از گروههای امروزی سال ۱۳۷۹ تشکیل شد. آنها با توجه به قدمت و اصالت ساز باستانی تنبور و استفاده از دیگر سازهای مهجور ایرانی ساختار متفاوتی در اجرای موسیقی ایرانی ارائه کردند. این گروه هدف اصلی خود را بر احیاء و به کارگیری از سازهایی چون «چنگ ایرانی» قرار داد که سالها فراموش شده یا کمتر مورد توجه آهنگسازان و نوازندگان قرار گرفته بود.

این گروه نخستین کنسرت خود را با چنگ ایرانی در ترکیبِ سازی گروه در سال ۱۳۸۴ در تالار وحدت به روی صحنه بردند. این کنسرت وقتی اجرا شد که شاهو دو سال روی ساز چنگ که طراحی آن به دوره ساسانی برمی‌گردد پژوهش و الگوی اولیه آن را اصلاح و نواقص موجود در ساختار و صدادهی آن را برطرف کردند. همین امر باعث شد چنگ به عنوان یکی از ارکان ارکستر در ترکیب گروه سازهای ایرانی در دو اندازه به کار رود. این ساز در ضبط مجموعه آثار شاهو نیز نقش کلیدی را ایفا می‌کند.

یکی از نکاتی که گروه شاهو را از دیگر گروهها متمایز می‌کند ایجاد تنوع و ریتم در اجرای ارکستری آن است. آنها سازهای کوبه‌ای چون کوس، گبرگه، نقاره قشقایی و مازندرانی، کوزه، کاسوره، دوطبله، ضرب زورخانه و دف را بازسازی و کنار هم استفاده کردند. از دیگر خصوصیات اجرایی موسیقی این گروه بهره‌مندی از خانواده رنگین سازهای زهی آرش‌هایی با اندازه‌های مختلف، متشکل از کمانچه‌ها و دل‌انگیزهای سوپرانو، آلتو و بأس، قیچک آلتو و بأس با تنظیم چندصدایی برای نواختن خط‌های ملودیک و هارمونیک است. ترکیب سازهای زهی مضرابی شامل تنبورها و شاه تنبورها، به ربت، رباب، بم تار ژاله، دلنواز، قانون و چنگها رنگبندی تازه‌ای را در اجرای این گروه به وجود می‌آورد که تاکنون کمتر به آن توجه شده است.

قرار گرفتن «نای هفت‌بند و بالابان یا نرمه‌نای» در کنار سازهای گفته شده و پرهیز از خواننده محوری و استفاده از آواز جمعی و تکخوانی در کنار یکدیگر از دیگر ویژگیهای این گروه موسیقی سنتی ایرانی است. گروه شاهو سعی کرده در سازهای ضربی هم از تکصدایی پرهیز کند و ریتم جمعی ارائه دهد. آنها با خروج از قواعد رایج در موسیقی سنتی و تلفیق موسیقی دستگاهی و مقامی حتی در آواز به جایگاهی ارکسترال برسند.

به عقیده حامد صغیری آهنگساز و سرپرست گروه شاهو مخاطب امروزی به موسیقی امروزی نیاز دارد: «ما سعی می‌کنیم اصالت موسیقی ایرانی را حفظ کنیم ولی برای نسل جدید هم حرف جذابی داشته باشیم. پس نیازمند این هستیم که به نوآوری و خلاقیت در موسیقی سنتی برسیم.» این گروه در کارنامه خود آلبومهایی چون «برمدار تنبور»، «زنان سرزمین من» و «یادگار یار» را دارد. خروش قطعه‌ای زیبا از آلبوم «سلطانیه» است که در گنبد سلطانیه، بزرگترین گنبد آجری جهان در زنجان با همکاری ۵۳ نوازنده و خواننده موسیقی ایرانی و به آهنگسازی و سرپرستی حامد صغیری اجرا و به وسیله ۴۰ دوربین ضبط شده است.

اشتراک گذاری:

ديدگاه

دیدگاه شما

ما را دنبال کنيد

شايد خوشتان بيايد.

اخبار

4 ماه پیش

نوروز ۱۳۹۷

اخبار

نوروز ۱۳۹۷ بر همه بیت کیدذی‌ها مبارک ... نوروز شعر بی غلطی است که پایان...

6 ماه پیش

آیکن بیت کیدذ در اندروید

اخبار

چنانچه از گوشی یا تبلت های اندرویدی بهره مندید، امروز میخواهیم روشی را به شما...

6 ماه پیش

آیکن بیت کیدذ در IOS

اخبار

چنانچه از گوشی یا تبلت های اپل بهره مندید، امروز میخواهیم روشی را به شما...

درباره ما

بیت کیدذ با هدف دسترسی آسان همه به بهترین موسیقی بی کلام دنیا راه‌اندازی شد.

در راستای همین اهداف تمامی امکانات سایت بصورت رایگان و سرورهای اختصاصی در اختیار کاربران قرار گرفت.

بیت کیدذ برای راحتی کاربران در کنار هدف اصلی در بخش‌های موسیقی متن و تیتراژ نیز فعالیت میکند.

در ارتباط باشید

شبکه اجتماعی

تمامی حقوق برای بیت‌کیدذ محفوظ است © ۱۳۹۷

Download Download Instrumental Album Download Instrumental Music Download Movie Soundtrack Download Music Download Series Credit Music Hans Zimmer Instrumental Album mohsen chavoshi Movie Soundtrack New Music Ramin Djawadi Series Credit Music آلبوم آلبوم موسیقی بی کلام آلبوم موسیقی متن فیلم آهنگ آهنگ جدید ترکیه ای تیتراژ تیتراژ سریال دانلود دانلود آلبوم موسیقی بی کلام دانلود آلبوم موسیقی متن فیلم دانلود آهنگ دانلود آهنگ برای ساخت تیزر دانلود آهنگ برای ساخت تیزر تبلیغاتی دانلود آهنگ بی کلام برای تیزر تبلیغاتی دانلود آهنگ تبلیغاتی دانلود آهنگ هیجان انگیز بی کلام دانلود اهنگ هیجانی دانلود تیتراژ سریال دانلود رایگان آهنگ برای ساخت تیزر دانلود موزیک دانلود موزیک برای تیزر تبلیغاتی دانلود موسیقی دانلود موسیقی بی کلام دانلود موسیقی متن فیلم رامین جوادی موزیک برای تیزر موزیک برای ساخت تیزر موزیک هیجان انگیز برای تیزر موزیک پس زمینه تیزر تبلیغاتی موسیقی موسیقی بی کلام موسیقی بی‌کلام موسیقی متن موسیقی متن فیلم موسیقی‌بی‌کلام هانس زیمر